NARADA 48NPFC100 48V 100AH LITHIUM
Contact online >>
HOME / NARADA 48NPFC100 48V 100AH LITHIUM
Muscat outdoor power lithium battery specifications
Lithium batteries last twice as long as alkaline batteries and perform much better in cold temperatures. 1pc pack of Energycell Lithium [9V] batteries Leak-proof construction protects the devices Ideal for outdoor surveillance systems, digital cameras, and handheld games Holds power up to 20 years in storage Performs in extreme temperatures, from -40F to 140F, for year-round, indoor and outdoor use [pdf]
What does 4s lithium battery pack mean
The "4S" in a 4s lipo battery signifies that the battery pack consists of four individual Lithium Polymer lipo battery cells connected in series.Each of these cells has a nominal voltage of approximately 3.7 volts.When connected in series, their voltages combine, resulting in a total nominal voltage of 14.8V (4 x 3.7V).This is a significant jump from the more common 3s battery, which has a nominal voltage of 11.1V, or a basic lipo battery 3.7 v. [pdf]